Redigerar Roller
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Redigeringen kan göras ogjord. Var god och kontrollera jämförelsen nedan för att bekräfta att detta är vad du avser att göra, och publicera sedan ändringarna nedan för att göra redigeringen ogjord.
Nuvarande version | Din text | ||
Rad 12: | Rad 12: | ||
=== Barn och Pensionärer === | === Barn och Pensionärer === | ||
Pensionärer skapas på samma sätt som när man gör om en överlevare till hjälte. Därefter får de -1 i smi och -1 i pondus. | Pensionärer skapas på samma sätt som när man gör om en överlevare till hjälte. Därefter får de -1 i smi och -1 i pondus. | ||
En nyskapad pensionär kommer alltså ha 2 i pondus när den är på motsvarande pondus 3 i roll-trädet. De kan alltså aldrig öka över Pondus 9, | En nyskapad pensionär kommer alltså ha 2 i pondus när den är på motsvarande pondus 3 i roll-trädet. De kan alltså aldrig öka över Pondus 9, men kan nå motsvarande pondus 10 i roll-trädet. | ||
Barn hanteras på samma sätt, men får -1 lugn, -1 styrka och -2 i pondus. De kan aldrig öka över pondus 8, vilket motsvarar pondus 10 | Barn hanteras på samma sätt, men får -1 lugn, -1 styrka och -2 i pondus. De kan aldrig öka över pondus 8, vilket motsvarar pondus 10 i roll-trädet. | ||
== De olika rollerna == | == De olika rollerna == | ||
Rad 46: | Rad 46: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
! | ! Pondus!! Ökning | ||
|- | |||
| 1|| Överlevare | |||
|- | |||
| 2|| Överlevare | |||
|- | |- | ||
| 3|| +1 Smidighet (3) | |||
|- | |- | ||
| 4|| +1 Smidighetsfärdighet och +1 specialisering | |||
|- | |- | ||
| 5|| +1 Valfri annan grundegenskap | |||
|- | |- | ||
| 6|| +1 Smidighet (4) | |||
|- | |- | ||
| 7|| +1 Smidighetsutrustning och +1 specialisering | |||
|- | |- | ||
| 8|| +1 Valfri annan grundegenskap från 2 till 3 | |||
|- | |- | ||
| 9|| +1 Smidighet (5) | |||
|- | |- | ||
| 10|| +1 Elit smidighetsfärdighet och +1 specialisering/utrustning | |||
|} | |} | ||
Rad 70: | Rad 74: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
! | ! Pondus!! Ökning | ||
|- | |||
| 1|| Överlevare | |||
|- | |||
| 2|| Överlevare | |||
|- | |- | ||
| 3|| +1 Styrka (3) | |||
|- | |- | ||
| 4|| +1 Styrkefärdighet och +1 specialisering | |||
|- | |- | ||
| 5|| +1 Valfri annan grundegenskap | |||
|- | |- | ||
| 6|| +1 Styrka (4) | |||
|- | |- | ||
| 7|| +1 Styrkeutrustning och +1 specialisering | |||
|- | |- | ||
| 8|| +1 Valfri annan grundegenskap från 2 till 3 | |||
|- | |- | ||
| 9|| +1 Styrka (5) | |||
|- | |- | ||
| 10|| +1 Elit styrkefärdighet och +1 specialisering/utrustning | |||
|} | |} | ||
Rad 94: | Rad 102: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
! | ! Pondus!! Ökning | ||
|- | |||
| 1|| Överlevare | |||
|- | |||
| 2|| Överlevare | |||
|- | |- | ||
| 3|| +1 Intelligens (3) | |||
|- | |- | ||
| 4|| +1 Intelligensfärdighet och +1 specialisering | |||
|- | |- | ||
| 5|| +1 Valfri annan grundegenskap | |||
|- | |- | ||
| 6|| +1 Intelligens (4) | |||
|- | |- | ||
| 7|| +1 Intelligensutrustning och +1 specialisering | |||
|- | |- | ||
| 8|| +1 Valfri annan grundegenskap från 2 till 3 | |||
|- | |- | ||
| 9|| +1 Intelligens (5) | |||
|- | |- | ||
| 10|| +1 Elit intelligensfärdighet och +1 specialisering/utrustning | |||
|} | |} | ||
Rad 118: | Rad 130: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
! | ! Pondus!! Ökning | ||
|- | |||
| 1|| Överlevare | |||
|- | |||
| 2|| Överlevare | |||
|- | |- | ||
| 3|| +1 Tur (3) | |||
|- | |- | ||
| 4|| +1 Turfärdighet och +1 specialisering | |||
|- | |- | ||
| 5|| +1 Valfri annan grundegenskap än Tur | |||
|- | |- | ||
| 6|| +1 Valfri grundegenskap | |||
|- | |- | ||
| 7|| +1 Utrustning och +1 specialisering | |||
|- | |- | ||
| 8|| +1 Valfri grundegenskap | |||
|- | |- | ||
| 9|| +1 Valfri grundegenskap | |||
|- | |- | ||
| 10|| +1 Elit turfärdighet eller +1 valfri grundegenskap eller +2 valfria specialiseringar eller +2 utrustningar från vilken kategori som helst | |||
|} | |} | ||